فرمانداری اردستان
خانه
1397/05/10 اجرای طرح بررسی انگل های خارجی و داخلی (EPGوLPG) در دامداری ها
اجرای طرح بررسی انگل های خارجی و داخلی (EPGوLPG) در دامداری ها به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان اردستان، دکتر میثم استکی با شرح جزییات این خبر گفت: در راستای اجرای این طرح اکیپ نمونه برداری به واحدهای اپیدمیولوژیک معرفی شده از سوی سازمان دامپزشکی کشور مراجعه و نسبت به انجام طرح اقدام، تا از وضیعت آلودگی دام های شهرستان به انواع انگل های خارجی وداخلی اطلاع حاصل گردد.

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان اردستان، دکتر میثم استکی با شرح جزییات این خبر گفت: در راستای اجرای این طرح اکیپ نمونه برداری به واحدهای اپیدمیولوژیک معرفی شده از سوی سازمان دامپزشکی کشور مراجعه و نسبت به انجام طرح اقدام، تا از وضیعت آلودگی دام های شهرستان به انواع انگل های خارجی وداخلی اطلاع حاصل گردد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اردستان اذعان داشت: این طرح در دو فاز و به صورت همزمان صورت پذیرفته و پس از شمارش انگل های خارجی در گله هدف و جدا سازی آن ها نسبت به نمونه برداری از مدفوع نیز اقدام و کلیه نمونه ها به آزمایشگاه شبکه ارسال و توسط کارشناس آزمایشگاه جهت انجام آزمایش های EPG و LPG اقدام گردید، وی تصریح کرد باتوجه به آمادگی آزمایشگاه این شبکه نمونه های شهرستان مجاور نیز دریافت و عملیات های فوق بر روی آن ها انجام گردید.

وی در ادامه افزود: انگل‌های داخلی دام ضمن کاهش تولید، موجب افزایش هزینه‌های پرورش ونگهداری دام می‌شوند لذا درمان استراتژیک و مبارزه با این موجودات در فصل بهار و تابستان یک ضرورت بوده و دامداران باید آن را مورد توجه جدی قراردهند.

دکتر استکی خاطر نشان کرد: : انگل‌های خارجی می‌تواند سبب بروز بیماری‌هایی مانند تب خونریزی دهنده کریمه گنکو، تب سه روزه ، لمپی اسکین و ... شده و خسارت های اقتصادی و بهداشتی بیشماری به همراه دارد.

این مقام مسئول دربیان اهمیت اجرای طرح مذکور افزود: از مزایای انجام این طرح، بررسی و شناخت وضیعت انگلی در منطقه و شناسایی انگل های موجود بوده که با نتایج حاصل از آزمایش های فوق بتوان در جهت آگاهی بخشیدن به دامداران منطقه در نوع و نحوه استفاده از ضد انگل ها وهمچنین افزایش تولیدات دامی گام های موثری برداشت.

شهرستان اردستان دارای 418 واحد اپیدمیولوژیک و 135 هزار راس دام سبک می باشد.

 

تعداد بازدید: 35
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal