فرمانداری اردستان
خانه
1397/05/10 اجرای طرح بررسی انگل های خارجی و داخلی (EPGوLPG) در دامداری ها
اجرای طرح بررسی انگل های خارجی و داخلی (EPGوLPG) در دامداری ها

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان اردستان، دکتر میثم استکی با شرح جزییات این خبر گفت: در راستای اجرای این طرح اکیپ نمونه برداری به واحدهای اپیدمیولوژیک معرفی شده از سوی سازمان دامپزشکی کشور مراجعه و نسبت به انجام طرح اقدام، تا از وضیعت آلودگی دام های شهرستان به انواع انگل های خارجی وداخلی اطلاع حاصل گردد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اردستان اذعان داشت: این طرح در دو فاز و به صورت همزمان صورت پذیرفته و پس از شمارش انگل های خارجی در گله هدف و جدا سازی آن ها نسبت به نمونه برداری از مدفوع نیز اقدام و کلیه نمونه ها به آزمایشگاه شبکه ارسال و توسط کارشناس آزمایشگاه جهت انجام آزمایش های EPG و LPG اقدام گردید، وی تصریح کرد باتوجه به آمادگی آزمایشگاه این شبکه نمونه های شهرستان مجاور نیز دریافت و عملیات های فوق بر روی آن ها انجام گردید.

وی در ادامه افزود: انگل‌های داخلی دام ضمن کاهش تولید، موجب افزایش هزینه‌های پرورش ونگهداری دام می‌شوند لذا درمان استراتژیک و مبارزه با این موجودات در فصل بهار و تابستان یک ضرورت بوده و دامداران باید آن را مورد توجه جدی قراردهند.

دکتر استکی خاطر نشان کرد: : انگل‌های خارجی می‌تواند سبب بروز بیماری‌هایی مانند تب خونریزی دهنده کریمه گنکو، تب سه روزه ، لمپی اسکین و ... شده و خسارت های اقتصادی و بهداشتی بیشماری به همراه دارد.

این مقام مسئول دربیان اهمیت اجرای طرح مذکور افزود: از مزایای انجام این طرح، بررسی و شناخت وضیعت انگلی در منطقه و شناسایی انگل های موجود بوده که با نتایج حاصل از آزمایش های فوق بتوان در جهت آگاهی بخشیدن به دامداران منطقه در نوع و نحوه استفاده از ضد انگل ها وهمچنین افزایش تولیدات دامی گام های موثری برداشت.

شهرستان اردستان دارای 418 واحد اپیدمیولوژیک و 135 هزار راس دام سبک می باشد.

 

تعداد بازدید: 31
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal