مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان: وزارت نیرو برای کم‌آبی اصفهان بسته ویژه فراهم کند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان: وزارت نیرو برای کم‌آبی اصفهان بسته ویژه فراهم کند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان: وزارت نیرو برای کم‌آبی اصفهان بسته ویژه فراهم کند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: امروز نوبت اصفهان فرا رسیده و باید برای کم‌آبی اصفهان وزارت نیرو بسته ویژه ای را فراهم کند چرا که رودخانه زاینده‌رود خشک است.

آقای  شیشه‌فروش در جلسه ستاد مدیریت بحران اردستان، اظهار کرد: در هفته ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی قرار داریم که در کشور بعد از وقوع زلزله بم در سال ۸۲، یک هفته به این دلیل انتخاب شده که برگزاری همایش‌ها، مانورها و برگزاری جلسات ستاد مدیریت بحران جزو برنامه‌های این هفته است.

وی افزود: در قانون مدیریت بحران چند وظیفه اصلی به دستگاه‌ها داده شده و جان انسان‌ها در این راستا بسیار مهم و دارای اهمیت است بنابراین تاکید بر اجرای وظایف در این ستاد وجود دارد و مدیریت بحران جزو لاینفک دستگاه‌ها است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان خاطرنشان کرد: مطابق قانون مدیریت بحران، در زمان وقوع حادثه تمامی امکانات باید در اختیار این ستاد قرار گیرد و در شهرستان‌ها فرماندار مدیریت این ستاد را بر عهده دارند تمام امکانات بخش خصوصی، عمومی، معادن و صنایع باید در موقع بحران در اختیار قرار گیرد.

شیشه فروش بیان کرد: درس آموزی و مستند سازی از حوادث باید انجام شود و در پی وقوع هر حادثه باید جلسات در راستای تبیین نقاط ضعف برگزار شود، دستگاه‌های اجرایی مکلف‌اند پیگیری‌های مربوط به حوادث را انجام دهند.

وی ادامه داد: دو طرح به نام کاهش خطر و پاسخ به بحران با محوریت دانشگاه صنعتی و دانشگاه اصفهان در سطح استان کلید خورده و در حال تدوین است که مسائل مهم شهرستان‌ها نیز در این طرح ارائه می‌شود و راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت همچنین تکلیف دستگاه‌ها نیز معین می‌شود که ردیف اعتبار نیز خواهد داشت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به معین بودن اصفهان در کمک‌رسانی به استان‌های همجوار، یادآور شد: سال گذشته در برخی از مناطق غرب استان که درگیر بحران برف بودند همه امکانات از دیگر مناطق استان به این مناطق خدمت‌رسانی کرد همچنین در سیل روستای نهوج اردستان نیز از نقاط مختلف استان برای کمک رسانی آمدند.

شیشه فروش خاطرنشان کرد: با همکاری جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای استان مسائل طرح‌های اشتغالزایی این شهرستان که نیاز به آب دارند برطرف خواهد شد و آب منطقه‌ای برای تأمین آب فضای سبز شهرداری‌های اردستان کمک کند

وی تصریح کرد: منابع طبیعی حتماً تعهدات خود را در جهت تسریع در اجرای طرح پخش سیلاب در بالادست روستاهایی که حادثه‌خیر هستند انجام دهد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ابراز کرد: متوسط افت آب‌های زیرزمینی در سال یک متر شناسایی شده و در دشت اصفهان، برخوار، اردستان و مهیار این موارد رخ داده و سازمان زمین‌شناسی اعلام کرده بین ۴ تا ۱۸ سانتی متر است.

شیشه فروش یادآور شد: حدود ۴۰ مدرسه در شهرهای اصفهان، فلاورجان و برخوار به دلیل فرونشست زمین تخلیه شده و تنها راهکار در حوزه فرونشست زمین احیای رودخانه زاینده رود و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی است.

وی تاکید کرد: موضوع آلودگی هوا به خشکی زاینده رود نیز مربوط است، امروز نوبت اصفهان فرا رسیده و باید برای کم‌آبی اصفهان وزارت نیرو بسته ویژه ای را فراهم کند چرا که رودخانه زاینده‌رود خشک است، تالاب بین المللی گاوخونی حدود ۹۸ درصد آن بی آب بوده و به کانون گرد و غبار تبدیل شده است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: مطابق پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی کشور بارندگی‌ها محقق نشد و در اصفهان بیش از یک ماه شرایط سکون و پایداری مطلق جو ایجاد شد و غلظت آلاینده‌های جوی افزایش پیدا کرد که در این راستا محدودیت‌هایی اعمال شد.

شیشه‌فروش بیان کرد: طرح نهضت درختکاری ابلاغ شده و کشور ما نیز در کنوانسیون جهانی تغییرات آب و هوا شرکت کرده که قرار شده در ظرف چهار سال یک میلیارد نهال کاشته شود و از این مقدار ۲۰ میلیون نهال سهم استان اصفهان بوده که پیش بینی می‌شود امسال ۴ میلیون نهال کشت شود.

وی گفت: در راستای طرح جامع آبخیزداری کشور به تمام معادن و صنایع ابلاغ شده که ماشین آلات را باید در اختیار قرار دهند و آب منطقه‌ای نیز برای ساماندهی رودخانه‌ها باید کمک کند و منابع طبیعی در شهرستان باید در این راستا اولویت‌ها را رصد کند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: مطابق با قانون، تمام شهرستان‌ها باید ساز و کار مقابله با خطر و پاسخ به بحران را تبیین کنند و تمام دستگاه‌ها باید نیروهای خود را در برابر حوادث آموزش دهند

برچسب ها :
مطالب مشابه

پیام تبریک فرماندار شهرستان اردستان به مناسبت روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳

پیام تبریک فرماندار شهرستان اردستان به مناسبت روز ملی جمعیت

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

با حضور فرماندار اردستان دیدار و تقدیر از خانواده با شکوه اردستانی

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

فرماندار اردستان:خبر خوش مسکن برای اهالی زواره

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =